Organizacja miejsca pracy

Gdy organizujemy sobie miejsce pracy w biurze musimy pamiętać o charakterze wykonywanego przez nas zajęcia. Inaczej wyglądało będzie stanowisko pracy specjalisty ds. rekrutacji, inaczej lekarza czy nauczyciela. Warto wydzielić sobie przestrzeń w taki sposób, by pracując mieć poczucie posiadania własnego miejsca. To my pracować będziemy na danej przestrzeni i warto zadbać o to, by uczynić ją naszą strefą komfortu. Lubimy minimalizm i porządek? Pochowajmy wszystkie zbędne akcesoria do szafek i szuflad biurka. Nie wyobrażamy sobie pracy bez ozdóbek, drzewek szczęścia i poprzyklejanych wszędzie karteczek samoprzylepnych? Zróbmy ze swojego biurka mały kramik z bibelotami – nikomu nie ma prawa on przeszkadzać, o ile my czujemy się w nim dobrze i dobrze wykonujemy swoją pracę.

W organizacji miejsca pracy warto wykorzystać 5 następujących kroków:

a)      wyeliminuj zbędne rzeczy – usuń wszystko, co niepotrzebne: niewykorzystywane dokumenty, książki i korespondencję. Nawet, gdy jesteśmy fanami pamiątek, w naszym miejscu pracy postarajmy się jednak ograniczyć rzeczy osobiste. Wystarczą 1-2 ramki ze zdjęciami bliskich czy laurka dziecka z przedszkola. Warto pamiętać, by uporządkować nie tylko przestrzeń na biurku, ale również ściany.

b)      pamiętaj o ergonomii – to, z czego korzystasz często powinno być najłatwiej dostępne.

c)       zadbaj o odpowiednią wielkość biurka i odpowiednio ją dostosuj

d)      oświetlenie – w przypadku światła naturalnego najlepsze warunki zapewni nam okno z lewej strony biurka (w przypadku osób leworęcznych: z prawej strony). Sztuczne oświetlenie powinno mieć jasną i ciepłą barwę.

e)      wygoda – długotrwałe siedzenie przy biurku bardzo obciąża kręgosłup, więc zadbajmy o wygodny fotel biurowy, który choć trochę będzie odciążał nasz układ kostny.

Your email address will not be published. Required fields are marked *