Rekrutacja na studia

Specjaliści ds. rekrutacji kojarzą się Wam zazwyczaj z osobami pracującymi w działach zarządzania zasobami ludzkimi w dużych firmach i przedsiębiorstwach. Nie jest to skojarzenie błędne, jednak pamiętać należy, że specjalista zatrudniony może być również w innym miejscu – na uczelni. Ja od paru dobrych lat przez parę miesięcy w roku kalendarzowym zmieniam się w specjalistę od rekrutacji studentów na Uniwersytecie Śląskim. Mieszkam w Siemianowicach Śląskich, więc każdego dnia muszę dojechać do pracy około 10 kilometrów, specjalista ds. rekrutacji Siemianowice Śląskie.

Często ludzie pytają mnie na czym polega rekrutacja na studia, dlatego postanowiłem co nieco o niej napisać. Otóż, proces rekrutacji składa się z pięciu etapów:

Etap I – REJESTRACJA. Na naszej IRK kandydat na studia musi się zalogować, do czego najczęściej wykorzystywany jest numer PESEL. Rejestracja jest intuicyjna i dobrze opisana, więc prawdopodobieństwo błędnego wypełnienia formularza jest raczej znikome.

Etap II – OPŁATA REKRUTACYJNA. Postępowanie rekrutacyjne jest na Uniwersytecie Śląskim odpłatne. Jest to kwota z góry ustalona przez uczelnię i w roku akademickim 2014/2015 wynosiła 80 zł (150 zł w przypadku niektórych kierunków).

Etap III – PODANIE WYNIKÓW MATURALNYCH – ten punkt jest oczywisty i nie trzeba go tłumaczyć.

Etap IV – KWALIFIKACJA KANDYDATÓW. Po pewnym czasie od zamknięcia rejestracji uczelnia podaje listy rankingowe.

Etap V – ZŁOŻENIE DOKUMENTÓW. Jeżeli kandydat znajdzie się na liście rankingowej na miejscu dającym możliwość przyjęcia na dany kierunek studiów, pozostaje mu tylko złożenie dokumentów.

Your email address will not be published. Required fields are marked *