Tajemnice zatrudnienia

Zawsze zastanawiało mnie według jakich kryteriów niektórzy kandydaci zatrudniani są na stanowiska specjalistów ds. rekrutacji. Wiadomo na przykład, że znaczna część specjalistów to absolwenci psychologii, jednak dużą grupę osób zatrudnionych w branży HR stanowią osoby, które ukończyły zupełnie inne kierunki studiów, nie związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Jako przykład wystarczy podać moją koleżankę ze studiów, Gosię, która po zdobyciu tytułu magistra polonistyki i przesiedzeniu roku na bezrobociu, otrzymała pracę jako specjalista ds. rekrutacji Kalisz.

Jestem bardzo ciekawy jakim cudem osoba bez doświadczenia w kontaktach z klientami i branży HR dostała pracę specjalisty. Na pewno musiała w tym maczać palce jakaś osoba trzecia, chyba, że Małgosia ma jakieś ukryte talenty do pozyskiwania pracowników, o których mi nie wiadomo. W agencjach doradztwa personalnego pracują angliści, historycy, poloniści, absolwenci zarządzania i marketingu (co jeszcze jest dość zrozumiałe), matematycy i przedstawiciele wszelkich innych specjalizacji.

Może sekret tego zawodu tkwi w tym, że tak naprawdę specjalista ds. rekrutacji to nie wyuczony psycholog, a ktoś kto urodził się z naturalnym talentem do pracy w zasobach ludzkich? Może ten talent jest niezależny od zdobytego wykształcenia i posiadać go może nawet informatyk? Moim zdaniem jest to bardzo ciekawe zagadnienie i problem, który chciałbym z czasem rozwiązać.

Your email address will not be published. Required fields are marked *