Za co odpowiada specjalista ds. rekrutacji

W dzisiejszych czasach bardzo ważnym i potrzebnym zawodem jest specjalista ds. rekrutacji. Jest to osoba odpowiedzialna za przeprowadzenie całościowego procesu rekrutacji do danej firmy. W dużych przedsiębiorstwach osoba ta pracuje na etacie – to znaczy, że odpowiada wyłącznie za rekrutację pracowników do firmy, w której jest zatrudniona. Może pracować również w agencjach HR, które zajmują się okresowym przeprowadzaniem rekrutacji do mniejszych firm.

Jak sama nazwa wskazuje, osoba na tym stanowisku odpowiedzialna jest za znalezienie i zatrudnienie pracowników na dane stanowisko. Jest to proces dość czasochłonny, szczególnie gdy prowadzi się nabory na kilka stanowiska jednocześnie. Zdarza się również, że w firmach systematycznie co kilka tygodni zatrudnia się nowych pracowników. Takie sytuacje mają miejsce na przykład w fabrykach, czy innych przedsiębiorstwach, w których jest duża rotacja pracowników.

Rekrutacja jest procesem zajmującym wiele czasu, dlatego szefowie firm często zlecają to firmom zewnętrznym. One odpowiadają za to, by wybrany przez nich pracownik był godny zaufania i posiadał kompetencje niezbędne do tego, aby zająć dane stanowisko w tej firmie. Ostateczna decyzja w sprawie zatrudnienia należy jednak zawsze do pracodawcy, a nie rekrutera.

Your email address will not be published. Required fields are marked *